Hall of Fame

2017 Dutch Athletic Hall of Fame

The Dutch Athletic Hall of Fame was established to recognize individuals and teams who through their athletic achievements have brought honor to themselves, their school and the community.

The purpose of the Dutch Athletic Hall of Fame is to:
• Recognize and honor the great athletes who have brought fame to Holland Hall
• Establish in the hearts and minds of our youth a motivating influence to excel
• Foster pride, preserve good sportsmanship, scholarship, and citizenship in the greater Holland Hall community
• Strengthen alumni ties to Holland Hall

Candidates must meet the following criteria:
• Athletes must have performed with excellence and lettered in a varsity sport.
• Coaches must have distinguished himself/herself at Holland Hall demonstrating leadership, character, and athletic achievement.
• Athletes must have been out of Holland Hall for at least five years.
• Coaches must be retired from coaching for at least five years.
• Teams must have performed with excellence at least five years ago.

Anyone may nominate an athlete, coach, team or service person


CLASS OF 2016

Coach Fred Utter
Justin Butler ’04
Jim Edwards ’72
Elizabeth Lawson Linehan ’83
Greg Wolfe ’83
Amy Brechin ’74

1993, 1994, 1995 Field Hockey Teams

 

Class of 2015

Julie Yeabower ’77
Karen Ham ’88
David Todd ’91
Trent Tucker ’93
Derek Matheson ’95
Roy Johnson ’74 (Special Award)
Ed Hooker (Posthumous) (Coach Award)
2003-2005 Boys’ Golf

Class of 2014

David York ’64
Mark Condry ’78
Katherine Barnard ’79
Sarah Adams ’99 (Posthumous)
Chris McDaniel ’99
Hillary Bach ’08
Sparky Grober – Coach
1983 Girls’ Tennis Team

 

Class of 2013

Lori Frank ’73
Emily Watson Hillsman ’78
Carol Edwards Owens ’78
Romney Nowlin McGuire ’94
Parker Fleming ’95
Nick Bunting ’03
Jeff Moore ’70 – Special Award
Dan Hildebrand – Coach
1992 Boys’ Cross Country

Class of 2012

Stephen Herrin ’75
Cathy Crockett Herrin ’76
Greg Meyer ’77
Danielle Beynet Kling ’90
Jeannie Bromley Lindley ’91
Parker Fleming ’95
Doug Bromley ’66 – Coach
1976 Girls Basketball Team

Class of 2011

Jacqueline Blocker ’88
Jeffrey Ferguson ’97
Thomas Foyil ’77
Kevin Klos ’92
Cheryl Kunkel Moore ’77
Coach Joe Lowery (Posthumous)
John Holliman “66 – Special Award

 

Class of 2009

Daniel Meyer ’69
Carrie McDaniel Canter ’82
Amalie Ami Chitwood ’84
Barry Lunnon ’84
Coach Frank Ward – Coach
Bruce Gardner – Special Award
1982 Baseball Team

 

Class of 2008

Dale Fleming McNamara ’53
Cip Patterson Frizzell ’76
Robb Glendening ’76
Jan Webb ’79
Toby Clark ’84
Tag Gross ’87
Emily McKee Wilson ’89
Jeff Utter ’92
Damon Savage ’95
Bethany Greer Monroe ’98
Lynne Caroon – Coach
Dr. Brian Howard ’70 – Special Award
1984 Field Hockey Team

 

Class of 2007

Timothy Wofford ’81
Joyce Bumgardner ’71
Paul Lockwood ’71
Michele Beynet ’88
Wallace Nunn ’76
Steven Sparks ’82
Christy Utter ’92
Courtney Sommer ’97
Kate Gorman Rusley ’98
Charles Brown – Coach
Dr. George Mauerman – Special Award
1964 Male Teams