fbpx

US Awards Assembly Winners

Posted on: Apr 29, 2020

Oklahoma Academic Scholars for the 2019-2020 school year:
Julian Abhari, Abigail Alderman, Marta Almazovaite, Elle Arens, Garrett Baggett, Natalie Bair, Lilah Brauninger, Olivia Butkin, Jaxon Castillo, Brock Davis, Garrett Eaton, Elle Elmburg, Elise Goldberg, Hannah Johnson, Elise Jones, Annalise Karolitzky, Abie Koch, Lauren Kramer, Caroline Lawson, Sophia Lepak, Rebecca Levit, Jacob Martens, William Martucci, Michael Miller, Sheridan Miller Kardos, Sunny Oh, Seerut Parmar, Ashley Pham, Ryan Rule, Mac Sanders, Regina Scott, Jayden Sexton, Julie Stewart, Tyler Tan.

Cum Laude:
Inducted last year:
Marta Almazovaite, Elle Arens, William Martucci, Michael Miller, Regina Scott, Julie Stewart, Tyler Tan

Inducted this year:
CLASS OF 2020
Julian Abhari, Jonathan Atkinson, Olivia Butkin, Elise Goldberg, Hannah Johnson, Abie Koch, Sunny Oh, Ryan Rule, Tyler Tan

CLASS OF 2021
Avery Cardinal, Wallace Clark, Ruston Farrington, Michael Ferguson, Molly Gilmartin, Ayden Korn, Nayna Nambiar, Shane Redmond

National Merit Scholarship Program finalists for the 2019-2020 school year:
Marta Almazovaite, William Martucci, Michael Miller, Regina Scott, Julie Stewart, Tyler Tan

Academic Scholars for the fall of 2019:
Abie Koch

The Science Department’s 2020 Book Award in Biological Sciences
Annalise Karolitzky

The Science Department’s 2020 Book Award in Chemical Sciences
Sam Pritchett

The Science Department’s Douglas L. Bromley Award in the Physical Sciences
Mikey Fergusson

 2020 Paul B. Gardner Memorial Science Award
William Martucci

History Department’s Harkness Award
Olivia Butkin, Elise Jones, Michael Miller, Julie Stewart, Marta Almazovaite, Caleb Baird

The 2020 Book Award in the Computer Sciences
Julian Abhari

The 2020 Alice B. Price Award in English
Abie Koch

The 2020 English Department Award for Creativity and Inquiry
Michael Miller

The 2020 Religious Studies Book Award
Jonathan Atkinson

2020 Spanish Language Book Award
Regina Scott

 2020 Chinese Language Book Award
Sheridan Miller-Kardos

The 2020 Edgar L. Benarrous Award for Excellence in French
Ryan Rule

2020 Ronald B. Palma Award for Excellence in Latin
Jonathan Atkinson

2020 Carmack-Glenn-Rives Book Award in the Visual Arts
Elle Arens

Fine Arts Department’s Dance Book Award
Marta Almazovaite

The 2020 Book Award in Music
Regina Scott

The Theater Arts Book Award
Deja Harris

David Bishop Moffett Vocal Music Award
Daniel Bowers

The 2020 Math Book Award
Marta Almazovaite

Community Service Awards
Elliott Andrew, Olivia Flegler, Molly Gilmartin, Ayden Korn, Joci Lake, Gina Parducci, Grace Peterson, Erika Asbjornson